Popis:
Pepř je král koření, využívá se v kuchyních celého světa. Oživuje chuť vepřového i hovězího masa, oživí mdlou chuť vajec, a okoření i dary moře. Přidává se do mnoha jídel z masa, omáček, polévek, uzenářských výrobků, pikantních pudinků, majonéz. Koření i některá sladká jídla např. z hrušek a jahod, přidává se i do míchaných nápojů.
Nejrozšířenější světové koření – pepř – je plodem pepřovníku černého, popínavé rostliny pocházející z jižní Indie a Srí Lanky. Jak sami dobře víte, jeho barva se neomezuje pouze na černou. Rozdílná barevná „provedení“ pepře závisí na tom, v jakém stupni zralosti plody sklízíte a jak je zpracováváte.Nejběžnější pepř černý vzniká z nedozrálých zelených plodů pepřovníku. Ty musíte natrhat přesně ve chvíli, kdy začínají červenat. Následně je krátce povaříte a několik dní sušíte na slunci.Zelený pepř se také dělá z nedozrálých, ještě plně zelených bobulí. Ty se po sklizni nejdřív rychle usuší v proudu horkého vzduchu. Pak se buď zamrazí, nebo naloží do slaných nebo octových nálevů. V sušené formě by se měl zelený pepř spotřebovat rychle, protože se na rozdíl od pepře černého rychleji kazí.Červenorůžové kuličky, které vídáme ve směsích barevného pepře, nejsou pravým pepřem. Ve skutečnosti jde o plody stromu pepřovce, který pochází z Jižní Ameriky. Pepř totiž kdysi býval velice drahou komoditou a podobné plodiny ho nahrazovaly. Pokud ale také necháme plody pepřovníku úplně dozrát, dostaneme pepř červený. Ten musíme okamžitě po sklizni naložit do různých typů nálevů. Zralé plody se navíc mohou také máčet, aby z nich šla odstranit vnější červená slupka. Bílé vnitřní zrnko se pak znovu usuší. Vznikne takhle pepř bílý.
Recept pečená panenka na pepři:
1 větší vepřová panenka 150 g loveckého salámu 150 g ementálu kousek pórku dijonská hořčice sůl pepř drcený 4-barevný olej drůbeží šťáva Svět koření 1 kelímek smetany ke šlehání zelený pepř ve slaném nálevu
Vepřovou panenku opláchneme, osušíme a ostrým nožem podélně rozřízneme, aby se dala plnit. Maso lehce potřeme solí, uvnitř potřeme dijonskou hořčicí. Lovecký salám nakrájíme na tenké plátky, pórek jemně nakrájíme a ementál nastrouháme na hrubém okurkovém struhadle. Polovinu nastrouhaného sýra dáme stranou. Nakrájeným loveckým salámem, pórkem a polovinou sýra naplníme vepřovou panenku. Posypeme kořením 4 pepřů. Vložíme ji do pekáče, jehož dno jsme vytřeli olejem a pečeme v troubě. Podle potřeby podléváme vypečenou šťávou. Ke konci pečení posypeme zbytkem sýra a dopečeme odkryté, aby se vytvořila zlatá sýrová kůrka. Drůbeží šťávu rozmícháme asi ve 350 ml studené vody a vaříme asi 5 minut(návod na míchání je na sáčku). Poté přiléváme za stálého míchání smetanu(podle potřeby). Znovu přivedeme do varu a vaříme asi 1 minutu. Odstavíme ze zdroje tepla a vmícháme lžíci zeleného pepře v nálevu. Podáváme s hranolky či jinou bramborovou přílohou.
|